VLA106-24151
DigiKey Part Number
835-1061-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VLA106-24151
Description
DC DC CONVERTER 15V 1W
Manufacturer Standard Lead Time
52 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 15V 100mA 21.6V - 26.4V Input
Category
Power (Watts)
1 W
Mfr
Voltage - Isolation
2.5 kV
Packaging
Bulk
Applications
ITE (Commercial)
Part Status
Active
Operating Temperature
-10°C ~ 70°C
Type
Isolated Module
Efficiency
75%
Number of Outputs
1
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Input (Min)
21.6V
Package / Case
11-SIP Module, 7 Leads
Voltage - Input (Max)
26.4V
Size / Dimension
1.30" L x 0.71" W x 0.95" H (33.0mm x 18.0mm x 24.1mm)
Voltage - Output 1
Base Product Number
Current - Output (Max)
100mA