42M048C2U
Surgical Motor Solutions Overview
42M048C2U
DigiKey Part Number
403-1010-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
42M048C2U
Description
STEPPER MOTOR PM UNIPOLAR 12V
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Unipolar Stepper Motor Permanent Magnet Frame Size 48.0 Step 230 mA 12VDC
Category
Torque - Holding (oz-in / mNm)
9.4 / 66.2
Mfr
Size / Dimension
Round - 1.650" Dia (42.00mm)
Series
Diameter - Shaft
0.118" (3.00mm)
Packaging
Bulk
Length - Shaft and Bearing
0.450" (11.43mm)
Part Status
Active
Mounting Hole Spacing
1.950" (49.48mm)
Type
Permanent Magnet
Termination Style
Wire Leads
Coil Type
Unipolar
Operating Temperature
-20°C ~ 70°C
Voltage - Rated
12VDC
Coil Resistance
52.4 Ohms
Current Rating (Amps)
230 mA
Features
Round Shaft
Steps per Revolution
48.0
Rotor Inertia
12.5gcm²
Step Angle
7.5°
Weight
0.319 lb (144.7 g)
Accuracy
±6.66%