22N78-216E.1001
DigiKey Part Number
403-1081-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
22N78-216E.1001
Description
STANDARD MOTOR 10000 RPM 18V
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Brushed DC Motor Standard 10000 RPM 11.3W 18VDC
Category
Torque - Rated (oz-in / mNm)
1.954 / 13.8
Manufacturer
Portescap
Power - Rated
11.3W
Series
Size / Dimension
Round - 0.866" Dia (22.00mm)
Packaging
Tray
Diameter - Shaft
0.059" (1.50mm)
Part Status
Active
Length - Shaft and Bearing
0.295" (7.50mm)
Type
DC Motor
Mounting Hole Spacing
0.669" (17.00mm)
Function
Standard
Termination Style
Solder Tab
Motor Type
Brushed
Operating Temperature
-30°C ~ 85°C
Voltage - Rated
18VDC