POEUSB60-1BT-R
DigiKey Part Number
993-POEUSB60-1BT-R-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
POEUSB60-1BT-R
Description
60W IEEE802.3BT POE-TO-USB C PD
Detailed Description
5V, 9V, 12V, 15V, 20V Power Over Ethernet (POE) 1 Port Splitter 10/100/1000 Mbps Data Rate
Category
Compliance
IEEE802.3bt
Data Rate
10/100/1000 Mbps
Packaging
Bulk
Features
OCP, OVP, SCP
Operating Temperature
-20°C ~ 40°C
Type
Splitter
Mounting Type
Desktop
Voltage - Input
44 ~ 56V
Size / Dimension
4.02" L x 2.58" W x 1.21" H (102.1mm x 65.6mm x 30.8mm)
Number of Ports
1
Note
AC Power Cord Sold Separately
Voltage - Output
5V, 9V, 12V, 15V, 20V
Current - Output
3 A
Output Connector
USB C Receptacle
Power (Watts) - Per Port
60W