AQ27A-59A-H
DigiKey Part Number
993-AQ27A-59A-H-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AQ27A-59A-H
Description
AC/DC WALL MNT ADAPTER 5V/9V 27W
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
5V, 9V 27 W AC/DC External Wall Mount (Class II) Adapter Fixed Blade Input
Category
Power (Watts)
27 W
Manufacturer
Phihong USA
No Load Power Consumption
75mW
Series
Applications
ITE (Commercial)
Packaging
Box
Efficiency
Level VI, CoC Tier 2
Part Status
Active
Operating Temperature
0°C ~ 40°C
Region Utilized
North America
Output Connector
USB C Receptacle
Form
Wall Mount (Class II)
Input Connector
NEMA 1-15P
Input Type
Fixed Blade
Size / Dimension
2.13" L x 1.81" W x 0.91" H (54.0mm x 46.0mm x 23.0mm)
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Approval Agency
CE, cULus
Voltage - Output
5V, 9V
Standard Number
60950-1; 62368-1
Current - Output (Max)
3A, 3A