NRN15-18GS40-E2-IO
DigiKey Part Number
2046-NRN15-18GS40-E2-IO-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NRN15-18GS40-E2-IO
Description
INDUCTIVE DC
Manufacturer Standard Lead Time
7 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Inductive Proximity Sensor 0.591" (15mm) IP67 Cylinder, Threaded - M18
Category
Material - Body
Stainless Steel
Manufacturer
Pepperl+Fuchs, Inc.
Voltage - Supply
10V ~ 30V
Packaging
Box
Termination Style
Cable
Part Status
Active
Operating Temperature
-25°C ~ 70°C
Sensor Type
Inductive
Ingress Protection
IP67
Sensing Distance
0.591" (15mm)