Image for GLP80-RT/40B/103/123/143 is not available
GLP80-RT/40B/103/123/143
DigiKey Part Number
2046-GLP80-RT/40B/103/123/143-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GLP80-RT/40B/103/123/143
Description
PHOTOELECTRIC (AUTOMATION)
Manufacturer Standard Lead Time
7 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Optical Optical Sensor 3.150" (80mm) Dark-ON/Light-ON
Category
Response Time
250µs
Manufacturer
Pepperl+Fuchs, Inc.
Output Configuration
Dark-ON/Light-ON
Packaging
Box
Light Source
Red LED
Part Status
Active
Connection Method
Connector, M8
Sensing Method
Optical
Ingress Protection
IP67
Sensing Distance
3.150" (80mm)
Adjustment Type
Teaching Method
Voltage - Supply
10V ~ 30V
Operating Temperature
-20°C ~ 60°C