61-08-1015-PAD60
DigiKey Part Number
1944-61-08-1015-PAD60-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
61-08-1015-PAD60
Description
THERM-A-GAP PAD60 6.0 W/M-K GAP
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Thermal Pad Green 381.00mm x 254.00mm Rectangular
Category
Outline
381.00mm x 254.00mm
Manufacturer
Parker Chomerics
Thickness
0.0800" (2.032mm)
Series
Color
Green
Packaging
Box
Thermal Resistivity
0.28°C/W
Part Status
Active
Thermal Conductivity
6.0W/m-K
Usage
Thermally Conductive
Shelf Life
36 Months
Type
Gap Filler Pad, Sheet
Shelf Life Start
Date of Shipment
Shape
Rectangular
Storage/Refrigeration Temperature
50°F ~ 90°F (10°C ~ 32.22°C)