PJD14P06A-AU_L2_000A1
DigiKey Part Number
3757-PJD14P06A-AU_L2_000A1TR-ND - Tape & Reel (TR)
3757-PJD14P06A-AU_L2_000A1CT-ND - Cut Tape (CT)
3757-PJD14P06A-AU_L2_000A1DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PJD14P06A-AU_L2_000A1
Description
60V P-CHANNEL ENHANCEMENT MODE M
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
P-Channel 60 V 3.2A (Ta), 14A (Tc) 2W (Ta), 40W (Tc) Surface Mount TO-252AA
Category
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
10 nC @ 10 V
Mfr
Vgs (Max)
±20V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
785 pF @ 30 V
Part Status
Active
Power Dissipation (Max)
2W (Ta), 40W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Technology
Grade
Automotive
Drain to Source Voltage (Vdss)
60 V
Qualification
AEC-Q101
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Mounting Type
Surface Mount
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
4.5V, 10V
Supplier Device Package
TO-252AA
Rds On (Max) @ Id, Vgs
110mOhm @ 6A, 10V
Package / Case
Vgs(th) (Max) @ Id
2.5V @ 250µA