JTV1AG-TMP-12V
DigiKey Part Number
JTV1AG-TMP-12V-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
JTV1AG-TMP-12V
Description
RELAY GEN PURPOSE SPST 30A 12V
Customer Reference
Detailed Description
General Purpose Relay SPST-NO (1 Form A) 12VDC Coil Through Hole
Category
Termination Style
PC Pin, Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Mfr
Coil Insulation
Class F
Series
Must Operate Voltage
9 VDC
Packaging
Box
Must Release Voltage
1.2 VDC
Part Status
Obsolete
Operate Time
15 ms
Mounting Type
Release Time
10 ms
Coil Voltage
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Contact Form
SPST-NO (1 Form A)
Contact Material
Silver Tin Oxide (AgSnO)
Contact Rating (Current)
30 A
Approval Agency
cURus
Switching Voltage
277VAC - Max
Relay Type
Load - Max Switching
8310VA
Coil Resistance
144 Ohms
Coil Current
83.3 mA