ERJ-P6WJ2R7V
DigiKey Part Number
P16926TR-ND - Tape & Reel (TR)
P16926CT-ND - Cut Tape (CT)
P16926DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ERJ-P6WJ2R7V
Description
RES SMD 2.7 OHM 5% 1/2W 0805
Customer Reference
Detailed Description
2.7 Ohms ±5% 0.5W, 1/2W Chip Resistor 0805 (2012 Metric) Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding Thick Film
EDA/CAD Models
ERJ-P6WJ2R7V Models
Temperature Coefficient
-100/ +600ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.030" (0.75mm)