ERJ-8GEYJ122V
DigiKey Part Number
P1.2KETR-ND - Tape & Reel (TR)
P1.2KECT-ND - Cut Tape (CT)
P1.2KEDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ERJ-8GEYJ122V
Description
RES SMD 1.2K OHM 5% 1/4W 1206
Customer Reference
Detailed Description
1.2 kOhms ±5% 0.25W, 1/4W Chip Resistor 1206 (3216 Metric) Automotive AEC-Q200 Thick Film
EDA/CAD Models
ERJ-8GEYJ122V Models
Category
Features
Automotive AEC-Q200
Mfr
Temperature Coefficient
±200ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Part Status
Not For New Designs
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.028" (0.70mm)