ERA-2VEB1200X
DigiKey Part Number
10-ERA-2VEB1200XTR-ND - Tape & Reel (TR)
10-ERA-2VEB1200XCT-ND - Cut Tape (CT)
10-ERA-2VEB1200XDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ERA-2VEB1200X
Description
RES 120 OHM 0.1% 1/10W 0402
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
120 Ohms ±0.1% 0.1W, 1/10W Chip Resistor 0402 (1005 Metric) Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200 Thin Film
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ERA-2VEB1200X Models
Category
Features
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200
Mfr
Temperature Coefficient
±25ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Part Status
Active
Supplier Device Package
Resistance
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.016" (0.40mm)