ERA-2VEB1021X
DigiKey Part Number
10-ERA-2VEB1021XTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ERA-2VEB1021X
Description
RES 1.02K OHM 0.1% 1/10W 0402
Detailed Description
1.02 kOhms ±0.1% 0.1W, 1/10W Chip Resistor 0402 (1005 Metric) Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200 Thin Film
EDA/CAD Models
ERA-2VEB1021X Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Temperature Coefficient
±25ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.016" (0.40mm)