EEU-FR1J470B
DigiKey Part Number
P15285CT-ND - Cut Tape (CT)
P15285TB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EEU-FR1J470B
Description
CAP ALUM 47UF 20% 63V RADIAL TH
Manufacturer Standard Lead Time
31 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
47 µF 63 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
EEU-FR1J470B Models
Category
Applications
Mfr
Ripple Current @ Low Frequency
198.8 mA @ 120 Hz
Series
Ripple Current @ High Frequency
284 mA @ 100 kHz
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Impedance
210 mOhms
Part Status
Active
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.248" Dia (6.30mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.500" (12.70mm)
Voltage - Rated
63 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C