EEU-EE2G470S
DigiKey Part Number
P13667-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EEU-EE2G470S
Description
CAP ALUM 47UF 20% 400V RADIAL TH
Detailed Description
47 µF 400 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
EEU-EE2G470S Models
Ripple Current @ Low Frequency
413 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
1.18 A @ 100 kHz
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.709" Dia (18.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.866" (22.00mm)
Voltage - Rated
400 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C