EEH-ZL1V151XP
DigiKey Part Number
10-EEH-ZL1V151XPTR-ND - Tape & Reel (TR)
10-EEH-ZL1V151XPCT-ND - Cut Tape (CT)
10-EEH-ZL1V151XPDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EEH-ZL1V151XP
Description
CAP ALUMHYB 150UF 20% 35V SMD
Detailed Description
150 µF 35 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can - SMD 26mOhm 2000 Hrs @ 135°C
Operating Temperature
-55°C ~ 135°C
Features
High Vibration
Ripple Current @ Low Frequency
135 mA @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency
900 mA @ 100 kHz
Capacitance
150 µF
Size / Dimension
0.248" Dia (6.30mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.315" (8.00mm)
Voltage - Rated
35 V
Surface Mount Land Size
0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
26mOhm
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 135°C