EEH-AZF1V101B
DigiKey Part Number
10-EEH-AZF1V101BCT-ND - Cut Tape (CT)
10-EEH-AZF1V101BTB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EEH-AZF1V101B
Description
CAP ALUM HYBRID 100UF 20% 35V TH
Detailed Description
100 µF 35 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can 30mOhm 1000 Hrs @ 150°C
EDA/CAD Models
EEH-AZF1V101B Models
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Ripple Current @ Low Frequency
115.5 mA @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency
770 mA @ 100 kHz
Lead Spacing
0.138" (3.50mm)
Capacitance
100 µF
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.413" (10.50mm)
Voltage - Rated
35 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
30mOhm
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 150°C