EEH-AZE1H680B
DigiKey Part Number
10-EEH-AZE1H680BCT-ND - Cut Tape (CT)
10-EEH-AZE1H680BTB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EEH-AZE1H680B
Description
CAP ALUM HYBRID 68UF 20% 50V TH
Detailed Description
68 µF 50 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can 30mOhm 2000 Hrs @ 145°C
EDA/CAD Models
EEH-AZE1H680B Models
Operating Temperature
-55°C ~ 145°C
Ripple Current @ Low Frequency
90 mA @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency
600 mA @ 100 kHz
Lead Spacing
0.138" (3.50mm)
Capacitance
68 µF
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.413" (10.50mm)
Voltage - Rated
50 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
30mOhm
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 145°C