EEH-AZC1J470B
DigiKey Part Number
10-EEH-AZC1J470BCT-ND - Cut Tape (CT)
10-EEH-AZC1J470BTB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EEH-AZC1J470B
Description
CAP ALUM HYBRID 47UF 20% 63V TH
Detailed Description
47 µF 63 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can 40mOhm 4000 Hrs @ 125°C
EDA/CAD Models
EEH-AZC1J470B Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Ripple Current @ Low Frequency
165 mA @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency
1.1 A @ 100 kHz
Lead Spacing
0.138" (3.50mm)
Capacitance
47 µF
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.413" (10.50mm)
Voltage - Rated
63 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
40mOhm
Lifetime @ Temp.
4000 Hrs @ 125°C