EEF-CS1C220R
DigiKey Part Number
P16802-2-ND - Tape & Reel (TR)
P16802-1-ND - Cut Tape (CT)
P16802-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EEF-CS1C220R
Description
CAP ALUM POLY 22UF 20% 16V SMD
Customer Reference
Detailed Description
22 µF 16 V Aluminum - Polymer Capacitors 2917 (7343 Metric) 40mOhm 2000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
EEF-CS1C220R Models
Category
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Ripple Current @ High Frequency
3.2 A @ 100 kHz
Size / Dimension
0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max)
0.047" (1.20mm)
Capacitance
22 µF
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
16 V
Base Product Number
ESR (Equivalent Series Resistance)
40mOhm