EEE-FK0J332AQ
DigiKey Part Number
PCE4837TR-ND - Tape & Reel (TR)
PCE4837CT-ND - Cut Tape (CT)
PCE4837DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EEE-FK0J332AQ
Description
CAP ALUM 3300UF 20% 6.3V SMD
Detailed Description
3300 µF 6.3 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 5000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
EEE-FK0J332AQ Models
Ripple Current @ Low Frequency
825 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
1.1 A @ 100 kHz
Impedance
60 mOhms
Capacitance
Size / Dimension
0.492" Dia (12.50mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.551" (14.00mm)
Voltage - Rated
6.3 V
Surface Mount Land Size
0.531" L x 0.531" W (13.50mm x 13.50mm)
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C