EEE-1HA100SP
DigiKey Part Number
PCE3914TR-ND - Tape & Reel (TR)
PCE3914CT-ND - Cut Tape (CT)
PCE3914DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EEE-1HA100SP
Description
CAP ALUM 10UF 20% 50V SMD
Customer Reference
Detailed Description
10 µF 50 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 85°C
EDA/CAD Models
EEE-1HA100SP Models
Ripple Current @ Low Frequency
35 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
59.5 mA @ 10 kHz
Part Status
Not For New Designs
Size / Dimension
0.248" Dia (6.30mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.213" (5.40mm)
Tolerance
±20%
Surface Mount Land Size
0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
Voltage - Rated
50 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C