ECA-1AHG222B
DigiKey Part Number
10-ECA-1AHG222BCT-ND - Cut Tape (CT)
10-ECA-1AHG222BTB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ECA-1AHG222B
Description
CAP ALUM 2200UF 20% 10V RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
31 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2200 µF 10 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ECA-1AHG222B Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
760 mA @ 120 Hz
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Ripple Current @ High Frequency
874 mA @ 100 kHz
Part Status
Active
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.866" (22.00mm)
Voltage - Rated
10 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C