M9MZ90H4Y
DigiKey Part Number
1110-4192-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
M9MZ90H4Y
Description
STANDARD MTR 1650 RPM 200/220V
Customer Reference
Detailed Description
AC Motor Standard 1650 RPM 90W 200, 220VAC
Category
Power - Rated
90W
Manufacturer
Panasonic Industrial Automation Sales
Size / Dimension
Square - 3.543" x 3.543" (90.00mm x 90.00mm)
Packaging
Box
Length - Shaft and Bearing
0.748" (19.00mm)
Part Status
Obsolete
Mounting Hole Spacing
4.094" (104.00mm)
Type
AC Motor
Termination Style
Wire Leads
Function
Standard
Operating Temperature
-10°C ~ 40°C
Voltage - Rated
200, 220VAC