M91Z90G4L | |
|---|---|
DigiKey Part Number | M91Z90G4L-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | M91Z90G4L |
Description | MOTOR INDUCT 90MM 100V 90W |
Customer Reference | |
Detailed Description | AC Motor Standard 1625 RPM 90W 100VAC |
Datasheet | Datasheet |
Category | Power - Rated 90W |
Manufacturer Panasonic Industrial Automation Sales | Size / Dimension Square - 3.540" x 3.540" (90.00mm x 90.00mm) |
Packaging Box | Length - Shaft and Bearing 0.807" (20.50mm) |
Part Status Obsolete | Mounting Hole Spacing 4.094" (104.00mm) |
Type AC Motor | Termination Style Wire Leads |
Function Standard | Operating Temperature -10°C ~ 40°C |
Voltage - Rated 100VAC | Approval Agency CCC, CE, cULus |