HC2-H-DC12V | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 255-1628-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | HC2-H-DC12V |
Description | RELAY GEN PURPOSE DPDT 7A 12V |
Customer Reference | |
Detailed Description | General Purpose Relay DPDT (2 Form C) 12VDC Coil Socketable |
Datasheet | Datasheet |
Category | Coil Type Non Latching |
Mfr | Termination Style Plug In |
Series | Must Operate Voltage 9.6 VDC |
Packaging Bulk | Must Release Voltage 1.2 VDC |
Part Status Obsolete | Operate Time 10 ms |
Mounting Type | Release Time 5 ms |
Coil Voltage | Operating Temperature -50°C ~ 70°C |
Contact Form DPDT (2 Form C) | Contact Material Silver Alloy, Cadmium Free, Gold |
Contact Rating (Current) 7 A | Approval Agency CSA, UR, VDE |
Switching Voltage 250VAC - Max | Relay Type |
Load - Max Switching 1750VA | Coil Resistance 160 Ohms |
Coil Current 75 mA | Base Product Number |