OD9225-48HBIP69K
DigiKey Part Number
1053-OD9225-48HBIP69K-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
OD9225-48HBIP69K
Description
FAN AXIAL 92X25MM 48VDC WIRE
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Fan Tubeaxial 48VDC Square - 92mm L x 92mm H Ball 50.0 CFM (1.40m³/min) 2 Wire Leads
Category
Noise
35.0dB(A)
Mfr
Power (Watts)
4.3 W
Series
RPM
Packaging
Box
Termination
2 Wire Leads
Part Status
Active
Ingress Protection
Voltage - Rated
Operating Temperature
-4 ~ 149°F (-20 ~ 65°C)
Size / Dimension
Square - 92mm L x 92mm H
Approval Agency
CE, cURus, TUV, UR
Width
25.00mm
Current Rating (Amps)
0.090A
Air Flow
50.0 CFM (1.40m³/min)
Material - Frame
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Static Pressure
0.240 in H2O (59.8 Pa)
Material - Blade
Bearing Type
Ball
Lifetime @ Temp.
70000 Hrs @ 40°C