OD8038-12HBXE10A
DigiKey Part Number
1053-1622-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
OD8038-12HBXE10A
Description
FAN AXIAL 80X38MM 12VDC WIRE
Detailed Description
Fan Tubeaxial 12VDC Square - 80mm L x 80mm H Ball 141.2 CFM (3.95m³/min) 4 Wire Leads
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
OD8038-12HBXE10A Models
Category
Noise
71.0dB(A)
Mfr
Power (Watts)
49 W
Packaging
Box
Termination
4 Wire Leads
Operating Temperature
14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Voltage - Rated
Approval Agency
cURus, TUV
Size / Dimension
Square - 80mm L x 80mm H
Weight
0.483 lb (219.09 g)
Width
38.00mm
Current Rating (Amps)
4.1A
Air Flow
141.2 CFM (3.95m³/min)
Voltage Range
8 ~ 13.2VDC
Static Pressure
3.900 in H2O (971.5 Pa)
Fan Type
Lifetime @ Temp.
70000 Hrs @ 40°C