OD8038-12HBVXE
DigiKey Part Number
1053-OD8038-12HBVXE-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
OD8038-12HBVXE
Description
Thermal Products
Detailed Description
Fan Tubeaxial 12VDC Square - 80mm L x 80mm H Ball 105.0 CFM (2.94m³/min) 2 Wire Leads
Category
Features
Auto Restart
Mfr
Noise
62.3dB(A)
Series
Power (Watts)
24 W
Packaging
Bulk
Termination
2 Wire Leads
Voltage - Rated
Operating Temperature
-4 ~ 149°F (-20 ~ 65°C)
Size / Dimension
Square - 80mm L x 80mm H
Approval Agency
CE, cURus, TUV, UR
Width
38.00mm
Current Rating (Amps)
2.00A
Air Flow
105.0 CFM (2.94m³/min)
Voltage Range
8 ~ 13.8VDC
Static Pressure
1.300 in H2O (323.6 Pa)
Fan Type
Lifetime @ Temp.
70000 Hrs @ 40°C