OD6038-12HHBXC10A
DigiKey Part Number
1053-1618-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
OD6038-12HHBXC10A
Description
FAN AXIAL 60X38MM 12VDC WIRE
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Fan Tubeaxial 12VDC Square - 60mm L x 60mm H Ball 86.0 CFM (2.41m³/min) 4 Wire Leads
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
OD6038-12HHBXC10A Models
Category
Noise
66.0dB
Mfr
Power (Watts)
36 W
Packaging
Box
Termination
4 Wire Leads
Operating Temperature
14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Voltage - Rated
Approval Agency
cURus, TUV
Size / Dimension
Square - 60mm L x 60mm H
Weight
0.276 lb (125.19 g)
Width
38.00mm
Current Rating (Amps)
2.7A
Air Flow
86.0 CFM (2.41m³/min)
Voltage Range
10.8 ~ 13.2VDC
Static Pressure
2.950 in H2O (734.8 Pa)
Lifetime @ Temp.
70000 Hrs @ 40°C