OD4028-24HBXE
DigiKey Part Number
1053-OD4028-24HBXE-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
OD4028-24HBXE
Description
FAN AXIAL 40X28MM 24VDC WIRE
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Fan Tubeaxial 24VDC Square - 40mm L x 40mm H Ball 31.5 CFM (0.882m³/min) 2 Wire Leads
Category
Features
Auto Restart
Mfr
Noise
64.2dB(A)
Series
Power (Watts)
10.8 W
Packaging
Box
RPM
Part Status
Active
Termination
2 Wire Leads
Voltage - Rated
Operating Temperature
-4 ~ 149°F (-20 ~ 65°C)
Size / Dimension
Square - 40mm L x 40mm H
Approval Agency
CE, cURus, TUV, UR
Width
28.00mm
Current Rating (Amps)
0.450A
Air Flow
31.5 CFM (0.882m³/min)
Voltage Range
14 ~ 26VDC
Static Pressure
3.000 in H2O (747.3 Pa)
Material - Frame
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Bearing Type
Ball
Material - Blade
Fan Type
Lifetime @ Temp.
70000 Hrs @ 40°C