OD3010-12HB
OD3010-12HB
OD3010-12HB
DigiKey Part Number
1053-1199-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
OD3010-12HB
Description
FAN AXIAL 30X10.2MM 12VDC WIRE
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Fan Tubeaxial 12VDC Square - 30mm L x 30mm H Ball 5.0 CFM (0.140m³/min) 2 Wire Leads
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
OD3010-12HB Models
Category
Noise
30.2dB(A)
Mfr
RPM
Series
Termination
2 Wire Leads
Packaging
Box
Operating Temperature
-4 ~ 149°F (-20 ~ 65°C)
Part Status
Active
Approval Agency
cURus, TUV
Voltage - Rated
Current Rating (Amps)
0.120A
Size / Dimension
Square - 30mm L x 30mm H
Voltage Range
11 ~ 13.8VDC
Width
10.20mm
Material - Frame
Polybutylene Terephthalate (PBT), Fiberglass Reinforced
Air Flow
5.0 CFM (0.140m³/min)
Material - Blade
Static Pressure
0.210 in H2O (52.3 Pa)
Lifetime @ Temp.
50000 Hrs @ 45°C