OD254AP-12HBIP68D
DigiKey Part Number
1053-OD254AP-12HBIP68D-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
OD254AP-12HBIP68D
Description
12VDC FAN CLASS 1 ZONE 2 830CFM
Detailed Description
Fan Motorized Impellers 12VDC Round - 254mm Dia Ball 830.0 CFM (23.24m³/min) 2 Wire Leads
EDA/CAD Models
OD254AP-12HBIP68D Models
Power (Watts)
65 W
Operating Temperature
-4 ~ 149°F (-20 ~ 65°C)
Size / Dimension
Round - 254mm Dia
Approval Agency
CE, cURus, TUV, UKCA
Width
89.00mm
Current Rating (Amps)
5.40A
Voltage Range
9 ~ 13.8VDC
Static Pressure
0.790 in H2O (196.8 Pa)
Lifetime @ Temp.
90000 Hrs @ 35°C