OD1238-48H3BVXE
DigiKey Part Number
1053-OD1238-48H3BVXE-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
OD1238-48H3BVXE
Description
FAN AXIAL 120X38MM 48VDC WIRE
Detailed Description
Fan Tubeaxial 48VDC Square - 120mm L x 120mm H Ball 285.2 CFM (7.99m³/min) 2 Wire Leads
Category
Features
Auto Restart
Mfr
Noise
64.6dB(A)
Series
Power (Watts)
77.7 W
Termination
2 Wire Leads
Voltage - Rated
Operating Temperature
-4 ~ 149°F (-20 ~ 65°C)
Size / Dimension
Square - 120mm L x 120mm H
Approval Agency
CE, cURus, TUV, UR
Width
38.00mm
Current Rating (Amps)
1.6A
Air Flow
285.2 CFM (7.99m³/min)
Voltage Range
30 ~ 52VDC
Static Pressure
2.300 in H2O (572.9 Pa)
Material - Frame
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Material - Blade
Fan Type
Lifetime @ Temp.
70000 Hrs @ 40°C