OD1238-12HBXJ01A
DigiKey Part Number
1053-1613-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
OD1238-12HBXJ01A
Description
FAN AXIAL 120X38MM 12VDC WIRE
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Fan Tubeaxial 12VDC Square - 120mm L x 120mm H Ball 250.0 CFM (7.00m³/min) 3 Wire Leads
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
OD1238-12HBXJ01A Models
Category
Noise
69.0dB
Mfr
Power (Watts)
44.4 W
Series
RPM
Packaging
Box
Termination
3 Wire Leads
Part Status
Active
Operating Temperature
14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Voltage - Rated
Approval Agency
cURus, TUV
Size / Dimension
Square - 120mm L x 120mm H
Weight
0.827 lb (375.12 g)
Width
38.00mm
Current Rating (Amps)
3.7A
Air Flow
250.0 CFM (7.00m³/min)
Voltage Range
7 ~ 13.2VDC
Static Pressure
1.480 in H2O (368.7 Pa)
Material - Frame
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Bearing Type
Ball
Material - Blade
Fan Type
Lifetime @ Temp.
70000 Hrs @ 40°C