OD1225-12HBVXE
DigiKey Part Number
1053-OD1225-12HBVXE-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
OD1225-12HBVXE
Description
DC FAN - 12V 120 X 120 X 25MM -
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Fan Tubeaxial 12VDC Square - 120mm L x 120mm H Ball 158.7 CFM (4.49m³/min) 2 Wire Leads
Category
Features
Auto Restart
Mfr
Noise
57.3dB(A)
Series
Power (Watts)
16.8 W
Packaging
Box
RPM
Part Status
Active
Termination
2 Wire Leads
Voltage - Rated
Operating Temperature
-4 ~ 149°F (-20 ~ 65°C)
Size / Dimension
Square - 120mm L x 120mm H
Approval Agency
CE, cURus, UR
Width
25.00mm
Current Rating (Amps)
1.40A
Air Flow
158.7 CFM (4.49m³/min)
Voltage Range
10 ~ 13.8VDC
Static Pressure
0.490 in H2O (122.1 Pa)
Material - Frame
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Bearing Type
Ball
Material - Blade
Fan Type
Lifetime @ Temp.
70000 Hrs @ 40°C