OA80AP-22-1WB
OA80AP-22-1WB
Harsh Environment Fans
OA80AP-22-1WB
DigiKey Part Number
1053-1086-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
OA80AP-22-1WB
Description
FAN AXIAL 80X38MM 230VAC WIRE
Detailed Description
Fan Tubeaxial 230VAC Square - 80mm L x 80mm H Ball 30.0 CFM (0.840m³/min) 2 Wire Leads
EDA/CAD Models
OA80AP-22-1WB Models
Category
Noise
36.0dB
Power (Watts)
12.00W
Series
RPM
3000 RPM
Packaging
Box
Operating Temperature
-4 ~ 176°F (-20 ~ 80°C)
Voltage - Rated
230VAC
Approval Agency
cURus, TUV
Size / Dimension
Square - 80mm L x 80mm H
Current Rating (Amps)
0.060A
Width
38.00mm
Voltage Range
160 ~ 260VAC
Air Flow
30.0 CFM (0.840m³/min)
Material - Frame
Aluminum
Static Pressure
0.220 in H2O (54.8 Pa)
Bearing Type
Ball
Lifetime @ Temp.
60000 Hrs @ 40°C