OA254EC-22-1TBXCIP68
DigiKey Part Number
1053-OA254EC-22-1TBXCIP68-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
OA254EC-22-1TBXCIP68
Description
Thermal Products
Detailed Description
Fan Tubeaxial 230VAC Round - 254mm Dia Ball 830.0 CFM (23.24m³/min) 2 Terminals
EDA/CAD Models
OA254EC-22-1TBXCIP68 Models
Category
Noise
70.1dB(A)
Power (Watts)
72.0W
Series
RPM
2750 RPM
Packaging
Bulk
Termination
2 Terminals
Ingress Protection
IP68 - Dust Tight, Waterproof
Voltage - Rated
230VAC
Operating Temperature
-4 ~ 158°F (-20 ~ 70°C)
Size / Dimension
Round - 254mm Dia
Approval Agency
CE, cURus, TUV, UR
Width
89.00mm
Current Rating (Amps)
0.640A
Air Flow
830.0 CFM (23.24m³/min)
Voltage Range
200 ~ 260VAC
Static Pressure
1.200 in H2O (298.9 Pa)
Material - Blade
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Fan Type
Tubeaxial
Lifetime @ Temp.
60000 Hrs @ 40°C