OA225AP-11-1WB1868
DigiKey Part Number
1053-OA225AP-11-1WB1868-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
OA225AP-11-1WB1868
Description
FAN 115AC 225X240X80MM IP68 WIRE
Detailed Description
Fan Tubeaxial 115VAC Square - 225mm L x 225mm H Ball 620.0 CFM (17.36m³/min) 2 Wire Leads
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
OA225AP-11-1WB1868 Models
Category
Noise
66.0dB
Power (Watts)
80.0W
Series
RPM
3100 RPM
Packaging
Box
Termination
2 Wire Leads
Ingress Protection
IP68 - Dust Tight, Waterproof
Voltage - Rated
115VAC
Operating Temperature
-22 ~ 176°F (-30 ~ 80°C)
Size / Dimension
Square - 225mm L x 225mm H
Approval Agency
CE, cURus, TUV, UR
Width
80.00mm
Weight
4.8 lbs (2.2 kg)
Air Flow
620.0 CFM (17.36m³/min)
Static Pressure
0.740 in H2O (184.3 Pa)
Material - Blade
Steel
Lifetime @ Temp.
45000 Hrs @ 55°C