OA200AP-11-1WB1868_view2
OA200AP-11-1WB1868_view3
OA200AP-11-1WB1868
DigiKey Part Number
1053-OA200AP-11-1WB1868-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
OA200AP-11-1WB1868
Description
FAN 115AC 220X220X70MM IP68 WIRE
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Fan Tubeaxial 115VAC Rectangular/Rounded - 220mm L x 200mm H Ball 485.0 CFM (13.58m³/min) 2 Wire Leads
Category
Noise
68.0dB
Manufacturer
Orion Fans
Power (Watts)
105W
Series
RPM
3300 RPM
Packaging
Box
Termination
2 Wire Leads
Part Status
Active
Ingress Protection
IP68 - Dust Tight, Waterproof
Voltage - Rated
115VAC
Operating Temperature
-22 ~ 176°F (-30 ~ 80°C)
Size / Dimension
Rectangular/Rounded - 220mm L x 200mm H
Approval Agency
CE, cURus, TUV, UR
Width
70.00mm
Weight
4.6 lbs (2.1 kg)
Air Flow
485.0 CFM (13.58m³/min)
Material - Frame
Aluminum
Static Pressure
0.930 in H2O (231.7 Pa)
Material - Blade
Steel
Bearing Type
Ball
Lifetime @ Temp.
50000 Hrs @ 55°C