SZMM5Z20VT1G
DigiKey Part Number
SZMM5Z20VT1GOSTR-ND - Tape & Reel (TR)
SZMM5Z20VT1GOSCT-ND - Cut Tape (CT)
SZMM5Z20VT1GOSDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SZMM5Z20VT1G
Description
DIODE ZENER 20V 500MW SOD523
Manufacturer Standard Lead Time
52 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Zener Diode 20 V 500 mW ±6% Surface Mount SOD-523
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SZMM5Z20VT1G Models
Category
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
900 mV @ 10 mA
Mfr
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Grade
Automotive
Part Status
Active
Qualification
AEC-Q101
Voltage - Zener (Nom) (Vz)
Mounting Type
Surface Mount
Tolerance
±6%
Package / Case
Power - Max
500 mW
Supplier Device Package
SOD-523
Impedance (Max) (Zzt)
55 Ohms
Base Product Number
Current - Reverse Leakage @ Vr
50 nA @ 14 V