NSR10F40NXT5G
DigiKey Part Number
NSR10F40NXT5GOSTR-ND - Tape & Reel (TR)
NSR10F40NXT5GOSCT-ND - Cut Tape (CT)
NSR10F40NXT5GOSDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NSR10F40NXT5G
Description
DIODE SCHOTTKY 40V 1A 2DSN
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode 40 V 1A Surface Mount 2-DSN (1.4x0.6)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
NSR10F40NXT5G Models
Category
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
100 µA @ 40 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Mounting Type
Part Status
Active
Package / Case
Technology
Supplier Device Package
2-DSN (1.4x0.6)
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
40 V
Operating Temperature - Junction
150°C (Max)
Current - Average Rectified (Io)
1A
Base Product Number
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
490 mV @ 1 A