NRVA4004T3G
DigiKey Part Number
NRVA4004T3GOSTR-ND - Tape & Reel (TR)
NRVA4004T3GOSCT-ND - Cut Tape (CT)
NRVA4004T3GOSDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NRVA4004T3G
Description
DIODE STANDARD 400V 1A SMA
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode 400 V 1A Surface Mount SMA
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
NRVA4004T3G Models
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
10 µA @ 400 V
Mfr
Grade
Automotive
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Qualification
AEC-Q101
Part Status
Active
Mounting Type
Technology
Package / Case
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
400 V
Supplier Device Package
SMA
Current - Average Rectified (Io)
1A
Operating Temperature - Junction
-55°C ~ 150°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.1 V @ 1 A
Base Product Number
Speed
Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)