NCP1246BD065R2G
DigiKey Part Number
NCP1246BD065R2GOSTR-ND - Tape & Reel (TR)
NCP1246BD065R2GOSCT-ND - Cut Tape (CT)
NCP1246BD065R2GOSDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NCP1246BD065R2G
Description
IC OFFLINE SWITCH FLYBACK 7SOIC
Manufacturer Standard Lead Time
31 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Converter Offline Flyback Topology 65kHz 7-SOIC
EDA/CAD Models
NCP1246BD065R2G Models
Category
Duty Cycle
80%
Manufacturer
onsemi
Frequency - Switching
65kHz
Digi-Reel®
Fault Protection
Current Limiting, Over Load, Over Power, Over Temperature, Over Voltage
Operating Temperature
-40°C ~ 150°C (TJ)
Output Isolation
Isolated
Package / Case
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Internal Switch(s)
No
Supplier Device Package
7-SOIC
Topology
Flyback
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Start Up
12 V
Base Product Number
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
8.9V ~ 28V