MMSZ5250BT1G
DigiKey Part Number
MMSZ5250BT1GOSTR-ND - Tape & Reel (TR)
MMSZ5250BT1GOSCT-ND - Cut Tape (CT)
MMSZ5250BT1GOSDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MMSZ5250BT1G
Description
DIODE ZENER 20V 500MW SOD123
Manufacturer Standard Lead Time
46 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Zener Diode 20 V 500 mW ±5% Surface Mount SOD-123
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MMSZ5250BT1G Models
Category
Impedance (Max) (Zzt)
25 Ohms
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
100 nA @ 15 V
Series
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
900 mV @ 10 mA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Tolerance
±5%
Power - Max
500 mW