MM5Z2V7ST1G is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
onsemi
In Stock: 177 000
Datasheet
Similar
Diodes Incorporated
In Stock: 1 309
Datasheet
Nexperia USA Inc.
In Stock: 34
Comchip Technology
Zener Diode 2.7 V 500 mW ±4% Surface Mount SOD-523
SC-76, SOD-523
MM5Z2V7ST1G
DigiKey Part Number
MM5Z2V7ST1GOS-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MM5Z2V7ST1G
Description
DIODE ZENER 2.7V 500MW SOD523
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
MM5Z2V7ST1G Models
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
100 µA @ 1 V
Mfr
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
900 mV @ 10 mA
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C
Part Status
Obsolete
Tolerance
±4%
Power - Max
500 mW
Base Product Number
Impedance (Max) (Zzt)
100 Ohms