FQPF11N50CF is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
MFR Recommended
onsemi
In Stock: 121
Datasheet
Similar
STMicroelectronics
In Stock: 1 685
Datasheet
Similar
Toshiba Semiconductor and Storage
In Stock: 0
N-Channel 500 V 11A (Tc) 48W (Tc) Through Hole TO-220F-3
FQPF11N50CF
DigiKey Part Number
FQPF11N50CF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FQPF11N50CF
Description
MOSFET N-CH 500V 11A TO220F
Customer Reference
Detailed Description
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
4V @ 250µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
55 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±30V
Packaging
Tube
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
2055 pF @ 25 V
Part Status
Obsolete
Power Dissipation (Max)
48W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Technology
Mounting Type
Through Hole
Drain to Source Voltage (Vdss)
500 V
Supplier Device Package
TO-220F-3
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
550mOhm @ 5.5A, 10V