FDP047AN08A0
DigiKey Part Number
FDP047AN08A0FS-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FDP047AN08A0
Description
MOSFET N-CH 75V 15A TO220-3
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 75 V 15A (Tc) 310W (Tc) Through Hole TO-220-3
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
FDP047AN08A0 Models
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
4V @ 250µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
138 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±20V
Packaging
Tube
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
6600 pF @ 25 V
Part Status
Not For New Designs
Power Dissipation (Max)
310W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Technology
Mounting Type
Through Hole
Drain to Source Voltage (Vdss)
75 V
Supplier Device Package
TO-220-3
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
6V, 10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
4.7mOhm @ 80A, 10V