FDB120N10
DigiKey Part Number
FDB120N10TR-ND - Tape & Reel (TR)
FDB120N10CT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FDB120N10
Description
MOSFET N-CH 100V 74A D2PAK
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 100 V 74A (Tc) 170W (Tc) Surface Mount TO-263 (D2PAK)
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
4.5V @ 250µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
86 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±20V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
5605 pF @ 25 V
Part Status
Obsolete
Power Dissipation (Max)
170W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Technology
Mounting Type
Surface Mount
Drain to Source Voltage (Vdss)
100 V
Supplier Device Package
TO-263 (D2PAK)
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
12mOhm @ 74A, 10V